سایه انداختن یا دو رنگی فرش

light-dark-carpet.jpg

 

ویژگی های فرش کاشان

سایه انداختن فرش از جمله مواردی است که در این مطلب قصد داریم به صورت مختصر به آن بپردازیم اما قبل از آن بهتر است کمی در مورد ویژگی های فرش ماشینی کاشان صحبت کنیم. گفتنی است فرش کاشان خصوصا فرش های دستبافت آن، چنان گسترده است که باعث شده آوازه شهرت آن تا کشورهای اروپایی نیز برسد. به طور کلی فرش کاشان اعم از فرش ماشینی و فرش دستبافت به صورت صددرصد اکریلیک شده می باشند و شباهت بسیار زیادی به الیاف طبیعی پشم دارند، از دیگر ویژگی های فرش کاشان می توان به کیفیت بالا این نوع فرش ها و قیمت مناسب تری که نسبت به پشم طبیعی دارند، اشاره داشت.
فرش کاشان در ابعاد مختلف همچون ۴ متری، فرش ۶ متری ، فرش ۹ متری و فرش ۱۲ متری به بازار عرضه می شوند و کاملا به صورت هیت ست شده و بخار دهی شده هستند، منظور از این کار افزایش کیفیت نخ و فرش می باشد. تمامی فرش های کاشان با دستگاه های مطرح بافندگی فرش مثل HCP ، HCI و شونهر Schonherr بافته شده اند که تاثیر بسزایی بر کیفیت آن ها می گذارد.
از دیگر ویژگی های فرش کاشان مواد با کیفیتی است که در بافت کلیه فرش ها به کار رفته است چرا که عمدتا از نخ ترک و نخ ایرانی مرغوب استفاده می شود. 

علت دورنگی شدن فرش ماشینی

به طور کلی شما در سه حالت شاهد دورنگی شدن فرش می شوید:
1-زمانی که از یک سمت به فرش نگاه می کنید، فرش را روشن تر از زمانی می بینید که از سمت دیگر به فرش نگاه می کردید.
2-هنگامی که روی فرش قدم می گذارید رنگ بخشی از فرش که زیر پای شما قرار دارد با دیگر بخش های فرش متفاوت می شود.
3-هنگامی که از یک سمت به فرش نگاه می کنید تنها یک قسمت مشخص از فرش را روشن تر از بقیه فرش می بینید.
به جرات می توان گفت که یک از اساسی ترین مشکلاتی که خریداران فرش های ماشینی پس از پهن کردن فرش با آن مواجه می شوند مسئله سایه انداختن فرش به یکی از این سه حالت می باشد، مسئله ای که ذهن خیلی از خریداران را به خود مشغول کرده است و به دنبال راهی هستند که بتوانند انتخاب درست داشته باشند تا هیچ گاه شاهد سایه انداختن فرش خریداری شده نباشند. موضوع مهم این است که سایه انداختن فرش ماشینی موضوعی طبیعی به حساب می آید یا این که دلیلی بر پایین بودن کیفیت فرشی است که خریداری شده است؟ و آیا نوع خاصی از فرش وجود دارد که بتوان از دورنگ نشدن آن اطمینان حاصل کرد؟
در پاسخ به سوال بالا باید گفت که نخ هایی که در بافت فرش ماشینی استفاده می شود از هر جنسی که باشند (ابریشم مصنوعی، اکریلیک، بی سی اف، پلی استر، فیلامنت) یک ویژگی ثابت دارند و آن هم تفاوت رنگ بین سطح مقطع نخ با بدنه آن است و این بدین معنا است که وقتی از سمت بالا نخ های فرش را نگاه می کنیم نسبت به وقتی که به بدنه نخ نگاه کنیم، رنگ نخ به صورت پر رنگ تر به نظر می رسد.

آیا فرش کاشان هم دچار دو رنگی یا سایه روشن می شود

علت سایه انداختن و همچنین دو رنگی شدن انواع فرش های ماشینی از لحاظ فیزیکی، اختلافی است که بین بازتاب نور از سطح جانبی نخ های فرش با سطح مقطع نخ ها وجود دارد. هرچه نخ ها با زاویه ای نزدیک تر به زاویه ی ۹۰ درجه در سطح فرش قرار گرفته باشند، به همان میزان جذب نور بیشتری را در سطح مقطع کوچک تر داریم و همین عامل موجب می شود تا فرش پررنگ تر به نظر برسد اما چنان چه الیاف خمیده تر باشند، به علت قرار گیری سطح بزرگ در معرض تابش نور، فرش روشن تر به نظر می رسد.
به طور کلی می توان گفت که سایه انداختن و دورنگی شدن در فرش‌ های اکریلیک خیلی کمتر از دیگر فرش های ماشینی است. این مسئله در فرش هایی که از نخ های فیلامنت و ابریشم مصنوعی در بافت آن ها استفاده شده بیش تر است. پس اگر مسئله سایه انداختن و دورنگی شدن فرش ماشینی برایتان بسیار حائز اهمیت است توصیه می شود به سمت خرید فرش های اکریلیک بروید.
با توجه به گفته های بالا می توان گفت که فرش های ماشینی کاشان به دلیل قرار گرفتن نخ ها در زاویه ای نزدیک به 90 درجه، هیچ گاه دچار دورنگی و یا سایه روشن نخواهند شد و شما به راحتی می توانید متناسب با سلیقه خود هر طرح و نقشی که مایل بودید را انتخاب نمایید.
همان طور که گفته شد شما می توانید با خرید انواع فرش های اکریلیک کاشان در هر طرح و رنگی، به راحتی این نگرانی را برطرف سازید به گونه ای که هیچ گاه شاید دورنگی شدن و سایه انداختن فرش های خانه تان نشوید.

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما