فرش ماشینی عجیب

strange-carpet.jpg

 

فرش های ماشینی عجیب

اولین تصویری که در ذهن ما بعد از دیدن یک فرش زیبا یا حتی شنیدن اسم فرش در ذهن ما نقش مینند، فرشی با طرح زیبا و لطیف  و متقارن  است که در کف فضای مورد نظر ما پهن شده. اما در طی سالیان طولانی شاهد تابلو فرش های زیبایی بودیم که به مانند یک نقاشی زیبا در خانه های مردم آویزان و مورد تحسین واقع شده اند. تابلو فرش ها برای استفاده بصورت یک قاب و نقاشی زیبا هم اکنون با قیمت های بالا در بازار موجود هستند. این تصاویر مسطح و ثبت شده ای که از فرش در ذهن ما وجود دارد تا چه زمانی ادامه خواهند داشت؟ فرش ها همیشه متقارن خواهند ماند؟ فرش ها یک دست لطیف هستند؟ اشکال هندسی فرش ها چطور؟ دایره، مستطیل و گاها مربع و چند ضلعی. نظرتان راجب فرشی به شکل تار و پود با فضاهای باز در بین فرش چیست؟
طراح شخصی است که با استفاده از ابزاری که در دست دارد و علمی که آموخته است تمام خلاقیت و هوش خود را به کار میگیرد تا وسیله ای را خلق کنند . گاهی وسیله ی خلق شده به کاربردی ترین عنصر منزل تبدیل میشود و گاهی نیز درصد خلاقیت آنچنان از درصد کاربردی بودن وسیله بالاتر میرود که تنها میتوان به آن به عنوان المان یا عنصر تزئینی نگاه کرد. مانند تمامی مجسمه ها و اشیای دکوراتیوی که در فضای منزل شما وجود دارد. حال طراح یک فرش را در نظر بگیرید. فرش های دستباف در گذشته بدون نقشه و کاملا ذهنی بافته میشدند و بعد ها تهیه نقشه های زیبا و نقشه خوانی فرش رواج گرفت . امروزه نیز در کارخانه فرش برای تولید فرش ماشینی زیبا از طراحان ماهری کمک گرفته میشود که در کمال دقت و هنر ، خلاقیت خود را در راستای تولید فرش ماشینی بکار گیرند. اما در این بین خلاقیت برخی طراحان بالاتر از حد تصور میرود و فرشی خارج از چهارچوب تعیین شده بوجود می آورند
 
اولین فرشی که بررسی میکنیم فرش سنگریزه نام دارد. این فرش از طرح سنگریزه های طبیعی الهام گرفته است به گونه ای که تداعی کننده ی حس طبیعت در منزل شما باشد .  با دیدن این فرش میتوانید تصور کنید با الهام  از هر عنصر طبیعی با الیاف های مورد استفاده در فرش ماشینی شما میتوانید قسمتی از طبیعت را به منزل خود بیاورید و برای خود فضای آرامش بخشی بسازید.

فرش سنگی
     
این فرش بسیار جالب و زیبا از استودیوی طراحی Top Floor ، برنده چند جایزه در لندن شده است و توسط استی بارنز طراحی شده است. یک الگوی گل زیبا به فضای سفید موجود در این فرش می رسد ، اما در اصل الگویی از شیارها و لایه ها است.


    فرش خاص

فرش گربه فرش سیاه و سفید از دیگر فرش های ماشینی خلاقانه است. این فرش ماشینی که با یک الگوی شش گوشه ای که به زیبایی با هم دوخته شده است ، تخیل را به تصویر می کشد. فرش خالص با استفاده از دوخت زیگ زاگ امضا شده است. از نظر طبیعی مقاوم در برابر لکه و بسیار بادوام بوده و نگهداری این نوع فرش آسان است. ساخت و ساز سنتی آنها تضمین یک پوشش کامل و کیفیت نرم برای زمان طولانی است.


 فرش گربه ای ، فرش گاو

در این بین فرش هایی طراحی شده اند که شکل ظاهری آنها بسیار متفاوت تر از حد تصور ماست و زیبایی منحصر به فردی دارند. این فرش ها را میتوانیم با رنگ های مورد علاقه و حتی نوشته ی محبوب خود دیزاین کنیم. یک طراحی واقعا غیرمعمول گاهی می تواند در کتابخانه ، دفتر یا حتی در هتل جالب به نظر برسد و نقطه ی قوت جذب مشتری برای آن محل لحاظ شود. گاهی الگوهای سه بعدی و فانتزی این اجازه را میدهند که فرش هایی با طرح های گرافیکی نیز حرفی برای گفتن داشته باشند. رنگ ها چشمگیر ترین نیستند اما با الگوی خاص به بازی گرفته میشوند و زیبا به نظر میرسند.
 
فرش های پرز بلند فانتزی علاوه بر ظاهر جذاب از لطافت ویژه ای برخوردارند که حس صمیمیت فضا را افزایش میدهند . تمیز کردن این نوع فرش به علت بلندی پرز ها و عدم دسترسی به متن اصلی فرش بسیار دشوار است و خرده های غذا و آلودگی در بین پرز های بلند فرش مخفی میشوند. از نوار های چرمی و پارچه ای برای درست کردن آنها گاهی استفاده میشود که پترن براقی نیز در این نوع طرح ها ایجاد میکند.
 
در آخر میتوان گفت در ساخت هر چیزی انسان قادر است از تمامی تفکرات و تخیلات خود استفاده کند و ابزاری هنرمندانه خلق کند که فرد را از دنیای سفت و سخت چارچوب ها بیرون بکشد و آزادی تفکر ایجاد کند. در این بین کودکان با قرار گرفتن در چنین فضاهای خلاقانه ای بیشترین سهم را دارند و بستری برای یادگیری بیشتر و تخیل باز و آرامش ذهنی آنها فراهم خواهد شد. فرش های خلاقانه امروزه در دکوراسیون منازل در حال رونق یافتن هستن به این علت که هر فرد ترجیح میدهد خانه ی رویاهای خود را به گونه ای متفاوت خلق کند.


نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما