رنگ فرش ماشینی کاشان

color-carpet.jpg

اهمیت رنگ در فرش

در ابتدای زندگی ، بشر برای بقا دست به خلق آثار زیادی جهت سهولت زندگی و پیشرفت در شکار زد. وجود چادر به عنوان سقف و عاملی جهت ایجاد امنیت و سایه و در اصطلاح پناهگاه بود و آماده سازی محل خواب و اسکان عامل دیگری بود که منجر به پیدایش پوششی برای کف شد. کم کم پوشش های نازک و گیاهی بوجود آمد و پس از آن با دسترسی به پشم ، کفپوش های مدرن تری تحت عنوان فرش بوجود آمد و میتوان گفت تاریخ قالی بافی با تاریخ وجودیت انسان  تفاوت چندانی ندارد چرا که بشر به عناصری مانند فرش جهت سهولت زندگی همواره نیاز داشته و در جهت کشف و ارتقا ی سطح کیفی این هنر کوشیده است.
 
همچنان که فرش در طول تاریخ دستخوش تحولات متفاوت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی شد ، هنر های دیگر نیز درگیر دگرگونی تاریخی شدند و سبک های متفاوتی در زمینه های مختلف هنر بوجود آمد . عناصر تکمیل کننده ی دیگر منزل مثل مبلمان و میز ها و تابلو های دیواری و چراغ ها هرکدام طی اتفاقات متفاوتی رشد کردند و دسته بندی های متفاوت و متنوعی از آنها در اختیار عموم قرار گرفت و در جمع بندی تمام هنر ها سبک های معماری و طراحی داخلی و دکوراسیون های متفاوت شرقی وغربی بوجود آمد که هرکدام مختص به نقاط جغرافیای خاص خود و فرهنگ آن مرز و بوم بودند. اما با پیشرفت تکنولوژی امکان فراهم سازی دکوراسیون ها در محیط هایی کاملا متضاد بوجود آمد. به طور مثال دکوراسیون سبک مدیترانه ای را میتوانیم در فضاهایی سرد و محیطی شلوغ نیز استفاده کنیم و به نوعی ساختار شکنی در زندگی کاربر به وجود بیاوریم که کاربر احساس رضایت و امنیت کند و اگر مجبور به ماندن در محیطی ناخوشایند با جغرافیای نامساعد است  حداقل با این شرایط میتواند در محیط مورد علاقه ی خود زندگی کند.
مهمترین بحثی که در تمامی هنر ها مطرح شده است بحث رنگ است که این موضوع به صورت تک رنگ بررسی نمیشود و امروزه رنگ ها بصورت ترکیبی دارای هویت و کاربرد میشوند. در مثال ساده تر به تابلو های خطر واقع در خیابان ها و جاده ها به رنگ زرد و مشکی توجه کرده اید؟ رنگ زرد رنگی است که از نظر روانشناسی نماد هشدار به حساب می آید و به سرعت نظر بیننده را جلب میکند و دلیل انتخاب اتوبوس های مدرسه به رنگ زرد نیز ایجاد توجه برای دیگر مخاطبین و رعایت احتیاط در مراکز شهر حین رانندگی در کنار اتوبوس حاوی دانش آموزان است. حال رنگ مشکی در کنار رنگ زرد در تابلو های خطر عمق ایجاد میکند و این تضاد رنگی بیشتر در نگاه رانندگان جای میگیرد و اینگونه معجزه ی ترکیب رنگ برای حفظ جلن رانندگان رقم میخورد.
با استفاده از ترکیب رنگ ها میتوانیم کاربر را به موضوعی جذب و یا حتی باعث پرهیز کاربر از استفاده از آن بشویم. حال تاثیر رنگ در دکوراسیون به علت استفاده ی روزانه ی انسان بصورت ملموس دو چندان است و گاهی تنها با ترکیب چند رنگ موقعیت عالی یا اسف باری را بوجود آورده ایم. پس قبل از هر چیزی اطلاعاتی را در باب رنگ و ترکیبات رنگی جهت ایجاد دکوراسیون مناسب را باید بیاموزیم. در این بین میتوانیم تمرکز بیشتری بر اهمیت فرش در منزل و ترکیبات رنگی آن داشته باشیم و با چند مثال موضوع را شفاف تر بیان کنیم.
 
اگر از مردم عادی راجب رنگ کفپوشی بپرسید که قدرت انتخاب برای دکوراسیون و فرش منزل را بالا میبرد شاید به اتفاق رنگ سفید را مطرح کنند . در پاسخ میتوان گفت رنگ سفید باتوجه به خصوصیات منحصر به فردی که دارد با وسایل متعدد قابل ست است اما باید گف برای پارکت رنگ مناسبی نیست و پارکت هایی به رنگ چوب طبیعی بهترین گزینه برای انتخاب راحت تر فرش خواهند بود. در زمینه ی دکوراسیون خانه ها ،کفپوش های چوبی و رنگ های طبیعی از محبوبیت بالایی برخوردارند چرا که پیوند دهنده ی انسان و طبیعت و به نوعی نماد سنت و گرمی در خانه هستند و فضایی صمیمی ایجاد میکنند. پس مشکلی برای انتخاب فرش مورد نظر خود نخواهید داشت.
 
فضاهای اصلی که نیاز قطعی به فرش دارند پذیرائی یا نشیمن، راهرو ها، آشپزخانه و اتاق خواب ها هستند که پس از در نظر گرفتن رنگ زمینه کف و نوع بافت کفپوش ها باید به مبلمان این فضاها توجه کرد . اگر سرویس خواب چوبی به رنگ طبیعی چوب دارید میتوانید از رنگ هایی با طیف کرم برای بالا بردن آرامش محیط و یا رنگ های قرمز و آبی و سبز جهت ایجاد حس شادی و پویایی استفاده کنید. اتاق خواب شما محل استراحت شما خواهد بود بنابرین به شما بستگی دارد که با وجود چه طرح فرش با چه رنگی خوشحال تر خواهید شد و آرامش فکری خواهید داشت.
برای جمع بندی میتوان گفت برای آنکه زیبایی فرش منزل دوچندان شود شما به یک ترکیب رنگ صحیح با اجزای دیگر دکوراسیون در منزل نیاز دارید و مجموع تمامی آنها به شما فضایی قابل زندگی هدیه میدهد . این نکته را بدانید که علاقه شما به رنگ زرد یا نارنجی و هر رنگی دیگری مانعی برای نداشتن فرش در این طیف های رنگ ندارد و شما به راحتی با علم شناخت رنگ و فرش میتوانید اجزای مورد علاقه ی خود را کنار هم قرار دید و از خواسته ی خود لذت ببرید.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

کلمات کلیدی مرتبط

,

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما