تاریخچه فرش قرمز و اهمیت فرش قرمز در دکوراسیون

red-carpet.jpg

تاریخچه فرش قرمز

رنگ قرمز در روانشناسی بیان کننده قدرت ، اعتماد بنفس ، شکوه و جلال است. از قدیم تا کنون از رنگ قرمز برای لباس های اشراف وتجملات خانواده های سلطنتی استفاده می شود. در گذشته فرش قرمز صرفا نشان دهنده ی مسیری بود که سران کشور ها در مراسمات تشریفاتی طی میکردند و در گذشته ی دورتر فرش قرمز یک راه از ورودی تالار اصلی تا تخت شاهی را شامل میشد که تمامی مقامات برای ابلاغ اخبار یا ملاقات با حاکم در طول آن حرکت میکردند و همچنین برای همایش ها در دو طرف فرش می ایستادند تا راه ورود ، بویژه برای پادشاه آسان گردد.
امروزه مهمترین استفاده فرش قرمز برای تشریفات دیدارهای سیاسی، اکران و جشنواره های سینمایی و... است. بطوریکه برگزاری بزرگترین جشنواره های تاثیرگذار دنیا مانند Golden globe و اهدای جوایز اسکار بدون فرش قرمز ممکن نیست و فرش قرمز نمادی برای معرفی این قبیل تشریفات است.
تولد فرش قرمز با نگاه اقتصادی برای اولین بار در جشنواره کن فرانسه بود. بطوریکه موقعیت ویژه ای برای طراحان دنیای مد ایجاد میکرد تا کالکشن های خاص و طراحی های جدید خود را به تن هنرمندان بپوشانند و از این طریق برند خود را معرفی و به اعتلای آن ارزش ببخشند. تاثیر فرش قرمز در دنیای مد فراتر از حد تصور است. فردی با تماشای جشنواره اسکار همزمان بهترین های کمپانی های پوشاک را بر تن هنرمند مورد علاقه اش مشاهده میکند و به همین ترتیب زمینه ی تبلیغ و صحبت میان مردم راجب برند معرفی شده ایجاد میشود.
با توجه به تاریخچه فرش قرمز و تاثیر شگرف آن در رویداد های فرهنگی ، سیاسی و ... میتوانیم از این عنصر در ابعاد کوچکتر با علم طراحی در دکوراسیون منازل استفاده کنیم.

فرش قرمز در دکوراسیون

فرش قرمز با نقوش ایرانی اصیل از دیرباز در خانه های ایرانیان وجود داشته و میتواند معرف فرش ایرانی نیز باشد. امروزه فرش های  اصطلاحا اناری رنگ از زیباترین و خاص ترین عناصر دکوراسیون مینیمال برای فضاهای ترجیحا بزرگ هستند. ترکیب رنگ قرمز فرش با رنگ خنثی مبلمان، بطور مثال طوسی یا سفید یا سبز روشن ، ترکیب صمیمی در فضای پذیرائی شما ایجاد میکند.
استفاده از فرش قرمز برای دکوراسیون مدرن و کلاسیک ،امری پر طرفدار بوده و مجموعه انتخاب های متنوعی جهت ترکیب رنگ و انتخاب عناصر دکوراتیو برای مخاطب فراهم می آورد. رنگ های طیف طوسی رنگهایی خنثی و گاها سرد میباشند که استفاده آنها به تنهایی در مرکز خانه باعث ایجاد حس غم میشود و فرد را پس از مدتی بی حوصله میسازد. وجود فرش قرمز در چنین محیطی ، فضا را صمیمی و متعادل میسازد. در فصل سرد وجود فرش قرمز در نشیمن میتواند حس گرمای محیط را چند برابر نشان دهد.
در خانه های چوبی یا پارکت های تیره به رنگ چوب های اصیل رنگ قرمز پاسخگوی خوبی برای ایجاد هیجان متعادل در محیط و تغییر فضای خانه است. در خانه های مدرن فرش قرمز به خوبی با سرامیک سفید و کرم و دودی و حتی مشکی ترکیب میشود و میتوانید از اکسسوری های نقره ای و براق دکوراتیو در پذیراِئی خود استفاده کنید تا به فضا عمق ببخشید. فرش قرمز برای اتاق خواب زیاد مناسب نیست و انتخاب رنگ های مناسب تری برای فضای اتاق جهت ایجاد حس آرامش وجود دارد.
برای برجسته سازی فضای پذیرائی میتوانید از فرش قرمز با الگوی تکرار شونده یا ساده و بدون طرح استفاده کنید. توجه داشته باشید انتخاب فرش قرمز رنگ با نقوش ایرانی کاری بسیار دشوار است زیرا به دلیل وجود این رنگ باید در تمامی عناصر دکوراتیو خود از جمله اکسسوری های دیواری،پرده و حتی مبلمانن هماهنگی و هارمونی ایجاد کنید تا فضای آرامش بخشی بوجود بیاورید.
در فرش های قرمز رنگ های کرم ، آبی تیره و روشن و گاها مشکی یه چشم میخورد که از آنها بعنوان رنگ های ثانویه فرش یاد میکنیم که در طراحی داخلی منزل به کمک ما می آیند و قدرت انتخاب ما برای ست کردن دیگر عناصر دکوراسیون را تقویت میکنند. اگر مبلمان سفید یا کرم دارید و از فرش قرمز استفاده میکنید کوسن های مبل قرمز رنگ را فراموش نکنید. میتوانید رنگ ثانویه فرش قرمز خود را با مبلمان خود ست کنید. فرش قرمز به خوبی با مبلمان چرمی ، بخصوص رنگ های سفید ، طوسی ، کرم و نسکافه ای ست میشود.

نویسنده: خانم طهماسبی

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما