فرش گل برجسته ماشینی

outstanding-carpet.jpg

فرش گل برجسته ی ماشینی

در طی سالیان طولانی تاریخ و هنر کشورمان با پیشرفت تکنولوژی و بوجود آمدن روش های گوناگون راه های پیاده سازی تخیلات انسان بیشتر و بیشتر شد و انسان توانست تمامی هر آنچه در ذهن خود خلق میکند را با استفاده از برنامه های رایانه ای و سیستم های پیشرفته شبیه سازی و تولید کند و این امر گامی آسان و سریع برای رسیدن به هدف بشمار می آید. تصور کنید می خواهید وسیله ای جدید برای منزل خود داشته باشید که در حال داشتن کارایی، زیبایی منزل شما را دوچندان کند ، شما هیچ پیش زمینه ای در این باره در ذهن ندارید یا نمونه ی فیزیکی آن موجود نیست اما به راحتی میتوانید با مراجعه به طراحان عضو مورد نظر خود را با جزئیات شبیه سازی شده مشاهده و اصلاح کنید و گاها آن عنصر در فضای خانه ی شما شبیه سازی خواهد شد و شما برای تهیه ی آن اطمینان کافی حاصل میکنید و خیالتان از انتخاب مناسب راحت میشود.
در صنعت فرش بافی نیز مانند تمامی علوم و هنر های دیگر برنامه های شبیه سازی سه بعدی نقش ویژه ای دارند. در فرش های ماشینی امروزه با توجه به رقبای بسیار هر کسی به نوبه ی خود سعی دارد فرش ماشینی جدید و متفاوتی خلق کند و در این بازار پیشی بگیرد. نمونه ی تولید شده ی جدید فرش ماشینی فرش گل برجسته نام دارد. که به گونه ای قسمتی از نقوش اصلی فرش به جز متن فرش بصورت برجسته نقش میبنند و نگاهی سه بعدی به فرش میدهد و نقش فرش زنده تر و درخشان تر بنظر میرسد.

 
تفاوت عمده ی فرش های نقش برجسته استفاده از نخ خاب هایبالک هیت ست شده است نه نوع بافت خاص یا اتفاق متفاوت دیگری. این نوع خاب به طرح اجازه میدهد ظاهری برجسته در برخی اجزا مانند گل فرش یا اجزای ترنج داشته باشد. به این صورت که در ابتدای بافت از چندین نمونه نخ آکریلیک و هایبالک استفاده میشود و پس از عبور از حوضچه های آهار در مرحله ی آهار زنی توسط غلطک های داغ خشک میشوند و نخ های هایبالک تحت تاثیر حرارت قرار گرفته و متراکم و فرورفته میشوند و قسمت های دیگرکه نخ اکریلیک داشتند و در برابر حرارت مقاوم تر بودند سالم میمانند و خودنمایی بیشتری دارند و ظاهری برجسته به طرح فرش میدهند. . در این نوع فرش از تمامی نقوش اصیل و سنتی استفاده میشود و نقوش سنتی و هندسی بعلت ایجاد هارمونی و تناسبات بصری منسجم زیباتر هستند. همچنین معمولا ضخامت  این فرش ها از دیگر فرش های ماشینی کمتر و حدود 8 میلیمتر است. فرش های نقش برجسته مانند تمامی فرش های ماشینی دیگر در ابعاد استاندارد فرش 6 متری، فرش 9 متری و فرش 12 متری توسط کارخانه ی فرش تولید میشوند.
 
همه ی محصولات مورد استفاده ی افراد با توجه به نوع نیازشان دارای معایب و محاسنی هستند که با در نظر گرفتن این موارد و بودجه ی شخصی باید به خرید فرش مناسب اقدام کنیم. فرش های نقش برجسته نوع خاص و زیبایی از فرش های ماشینی در تنوع رنگی بالا و برجستگی های منحصر به فرد هستند که برای فضاهای لوکس بسیار مناسب اند. در فرش ماشینی نقش برجسته از رنگ های شاد برای جلوه ی بیشتر بوسیله ی برآمدگی ها استفاده میشود و تنوع رنگ های تند بالایی دارد. نکته ی قابل توجه در اینجا اشاره به پاخور فرش است. قسمت هایی که نخ اکریلیک استفاده شده بصورت برجسته هستند که سطح ناصافی در فرش ایجاد میکنند که با دست کشیدن بر فرش و شناسایی نوع خاب فرش میتوان حدس زد که در اثر پاخور زیاد قسمت های برجسته دچار کوبندگی میشوند و زیبایی سه بعدی خود را پس از مدتی از دست میدهند و در برخی موارد همسطح قسمت های نخ خاب هایبالک میشوند. پس به طور کلی میتوان گفت عمر فرش های نقش برجسته نسبت به فرش های ماشینی دیگر کمتر است و بهتر است در فضاهای کم رفت و آمد استفاده شود. مورد دیگرقابل اشاره نحوه ی شست و شوی فرش است. فرش های نقش برجسته گرد و خاک را درون خود حفظ میکنند و آلودگی در فرورفتگی های ظریف فرش جمع میشود و جارو زدن سخت میشود و با هربار شست و شو در معرض رطوبت و حرارت ممکن است برجستگی های فرش کمتر و کمتر شود و دیگر جلوه ی درخشان اولیه را نداشته باشند از این رو بهتر است در محل هایی با احتمال آلودگی کمتر استفاده شوند. همچنین فرش ماشینی نقش برجسته برآمدگی و فرورفتگی های بسیاری دارد و میتوان گفت پوشش مناشبی برای اتاق کودک نیست و برای نوزاد تازه به راه افتاده سطح صاف پیشنهاد میشود تا با آسایش کامل مراحل قدم برداشتن را بیاموزد. ایران از صادر کنندگان اصلی فرش ماشینی نقش برجسته به حساب می آید . رونق زیادی در بازار این نوع فرش در جهان امروز ایجاد شده است و طراحان دکوراسیون بسته به نیاز کاربر از انواع فرش ماشینی نقش برجسته استفاده میکنند.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما