فرش های ابوسون و ساوونریه

french-carpet.jpg

فرش های ابوسون و ساوونریه

فرش بافی تنها به ایران و کشور های شرقی محدود نشده است و در غرب از زمان های دور رواج یافته و به شکل های مختلف در اختیار مردمان غرب قرار گرفته است . تولید فرش در اروپا ، به دور از توسعه مستقل ، الهام بخش الگوی پیچیده ای از تأثیرات ، سفرها و روابط دیپلماتیک است. به علت فرهنگسازی وجه هنری و زیبایی فرش ها ، علاقه ی مردم به داشتن قالی در منزل رو به افزایش است.
 
فرش های ابوسون از محبوب ترین انواع فرش هستندکه در قرن هفده میلادی در شهری به نام ابوسون در مرکز کشور فرانسه  بوجود آمدند . این فرش ها  توسط هنرمدان و بافندگان با دید توجه به عمق و پرسپکتیو اختراع شدند  و به نوعی فرش های سه بعدی نام دارند این تکنیک آنقدر هنرمندانه طلب است که هرگز توسط بافندگان فرش شرقی کپی نشده است و حتی امروزه فقط فرش های اروپایی مانند Aubusson ، Savonnerie و Needlepoints دارای الگوهای سه بعدی هستند.  فرش های ابوسون همانند دیگر فرش ها به صورت تخته ای بافته می شوند و معمولا نقش و نگار بسیار زیادی دارند که از روی این نقش ها قابل شناسایی هستند. فرش های ابوسون با پیشرفت تکنولوژی هنوز با دست بافته میشوند.  چارت های رنگ ابوسون فرانسوی دارای مرز های خارجی و داخلی کرم رنگ ازگل هایی درون کتیبه ها هستند که در بین دو مرز یک میدان آبی با تزئینات گل و آلات موسیقی است . طرح ها معمولا خطوط گل با رنگهای ملایم مانند طلایی، آبی درباری و کرم بافته میشوند و اصطلاحا مجلل به نظر می آیند که زیبایی و سبک کلاسیک به طور کامل در آنها مشهود است . در طرح های ابوسون یکسری تشابهات معماری و عناصر آن نیز نقش بسته است. فرش های ابوسون مناسب دکوراسیون های کلاسیک و غربی و مدیترانه ای هستند و فضا را روشن میکنند و به دلیل ضخامت کم و رنگ های روشن احتمال آسیب بالایی دارد و بهتر است در جاهایی که دسترسی مهمان ندارند و امکان آلودگی کم است استفاده می شوند. فرش های ابوسون در طول تاریخ همواره مورد توجه کشور های غربی بودند و به کشور های شرقی نیز به دلیل طراحی مختص به خود صادر میشدند.
 
فرش های ساوونریه  از جمله فرش های محبوب و سه بعدی اروپایی هستند که در قرن هفده میلادی بوجود آمدند. کارخانه ی ساوونری معتبرترین کارخانه ی اروپایی فرش های گره ای است. هنگامی که هنری چهارم (پادشاه فرانسه از 1589 تا 1610) از اینکه چقدر سریع خزانه ملی توسط واردات فرش های شرقی و منسوجات لوکس از شرق کشور از بین می رود ، نگران شد و به تولید ابزاری به تقلید از کاخ سلطنتی برای احیای محصولات لوکس بومی ، فرمان داد. در آغاز آنها کپی هایی از فرش های فارسی ساختند ، اما سرانجام یک سبک فرانسوی متمایز پدید آمد که شامل گلهای متراکم و تاک های برگدار الهام گرفته از الگوهای موجود در حاشیه ساختمان های کلاسیک رومی و همچنین مدال های قاب دار با تصویر بود که همگی در مرزهای مختلف محصور شده اند. رنگ های پس زمینه به رنگ آبی عمیق ، سیاه و قهوه ای عمیق بود و مدالها و مرزها زمینه های خامه ای داشتند. چالشی که بافندگان ساوونرنیه با آن روبرو بودند ، تدوین تکنیکی برای تکثیر سه بعدی در یک فرش بافته بود. قبلاً هرگز انجام نشده بود زیرا فرشهای شرقی همیشه با الگوهای دو بعدی مسطح ساخته شده اند. اکنون نوبت به دست بافندگان و رنگهای فرانسوی رسیده است که می توانند تکنیک های جدیدی را برای رنگ آمیزی نخ ها و فرش های بافندگی ابداع کنند تا چشم انداز عمق را به تصویر بکشند. آنها با یک روش مبتکرانه به نخهای رنگی در صدها سایه ظریف نیاز داشتند و سپس چندین نخ را با هم ترکیب کردند تا سایه های بیشتری را تولید کنند . فرش های ساوونری کاملاً از تار و پود پشم ساخته شده است ،از ابریشم که برای برجسته کردن مرزها و جزئیات دقیق در نقوش مرزی گل و هندسه ی پیچیده استفاده شده است. آنها گره خورده هستند و با بهترین فرش های کارگاهی ترکیه ای گره دار در هر اینچ مربع رقابت می کنند .
 
امروزه بسیاری از فرشهای ساوونری مدل موزه هستند . این  فرش ها جلوه ای زیبا و لوکس از پوشش های کلاسیک قرن هجده میلادی در فرانسه را به تصویر می کشند. این فرش ها با بهترین پشم و به طور سنتی کارکتر های خاص و تصاویر کاخ های آن زمان را به همراه دارند و همچون فرش های ابوسون با دست بافته می شوند و از زیباترین عناصر دکوراسیون هستند .

نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما