تاثیر رنگ در انتخاب فرش ماشینی

color-carpet.jpg

تاثیر رنگ در انتخاب فرش

امروزه تحولات هنری و تغییرات متعدد در سبک های هنری دنیای مدرن امواجی از سلایق و نیاز های جوامع به وجود می آورد که در مسیر حرکت خود تا فراسوی مرز های جغرافیایی پیش میروند و از فرهنگ کشور های دیگر نیز بهره می گیرند. هنر سنتی ما یعنی فرش بافی ایرانی نیز از این تحولات بدور نیست و از مهمترین کالاهای صادراتی غیر نفتی به شمار می آید. بنابرین امروزه طراحان ایرانی ضمن پایبندی به سنت های اصیل ایرانی در جهت رفع نیاز مصرف کنندگان تلاش میکنند تا بتوانند مطابق با سلایق نو و دکوراسیون های جدید و سبک های مدرن عمل کنند و نتیجه مطابق میل باشد. در جوامع امروزی خانه ها منطبق بر تحولات اجتماعی و روحی صاحبان آنها ساخته میشود . بنابرین عناصر تزئینی بکار رفته درآنها باید جهت رفع نیاز های مادی و معنوی اهالی خانه و رضایت خاطر آنها باشد . در این بین انتخاب فرش به علت تنوع طرح و رنگ بالای فرش همیشه امری دشوار بوده است.
                             
در هر قالي گذشته از روش ها اقليم بافت و تأثيرات جغرافيايي هر منطقه به طور کلي دو عامل طرح و رنگ مورد توجه است. بطوریکه رنگ قالي عاملي مهم و اثرگذار در شناسایی هويت قالي است. فرآیند رنگامیزی قالی باتوجه به موضوع و ویژگی های قومی، فرهنگی و جغرافیایی بوده است . البته تمامی رنگ ها در فرش قابل استفاده هستند و محدودیتی ندارد ولی رنگ های تند با شدت زیاد و سطح وسیع معمولا در فرش های ایرانی استفاده نمیشود یا بطور کنترل شده و متناسب در مقیاس کوچک بکار برده میشوند. رنگ ها میتوانند فضا را برجسته یا به آن عمق ببخشند و در واقع این رنگ ها هستند که به ما در انتخاب فرش متناسب با محل های مختلف منزل کمک میکنند و مجموعه ی ترکیب موزون آنها طرح هارا تشکیل میدهد. در قالی های ایرانی رنگ ها بصورت ملایم و متناسب معمولا در محدوده رنگی طیف دو یا سه رنگ استفاده شده اند.
                      

بوسیله ی شناخت رنگ ها وتاثیرات روانشناسی هر یک بر محیط زندگی خود میتوانیم بهترین فرش را انتخاب کنیم و اکنون به بررسی نکاتی در باب انتخاب فرش مناسب می پردازیم:
_از فرش هایی با رنگ های گرم مانند قرمز ، زرد و .. و رنگ های نسبتا خاص مانند ارغوانی، فیروزه ای و .. میتوانیم در فضای هال و پذیرائی مطابق با نیاز های محیط استفاده کنیم. بطور مثال اگر فضای پذیرائی شما کوچک است در کنار فرش کرم و فیروزه ای میتوانید مبل های روشن و اکسسوری های براق و طلایی یا سیلور استفاده کنید که فضارا بزرگتر نشان دهند و آرامش نسبی ملایمی ایجاد کنند.  در این بین با استفاده از شال مبلی یا تابلویی به رنگ گرم میتوانید سردی بیش از حد فضا را بشکنید.
 

_ برای فضای ناهار خوری بهتر است  از فرش هایی با طرح مرکزی استفاده کنید. که از اندازه میز ناهارخوری کمی بزرگتر باشند و کاملا پایه ها ی صندلی ها حتی به هنگام بیرون کشیدن را پوشش دهند.
_برای فضاهای کوچک مانند خونه های با متراژ پایین که پذیرایی یا نشیمن کوچک دارند از رنگ فرش های روشن استفاده میکنیم که فضا را بزرگتر نشان دهیم و استفاده از فرش تیره باعث ایجاد حس اضطراب و نا آرامی در متراژهای پایین میشود و مانع ایجاد فضایی صمیمی در مرمز خانه میشود.
 
_فرش های کم دوام، ظریف، عتیقه و ابریشمی و زمینه های روشن نباید در راهرو ها و ناهارخوری و آشپزخانه و اتاق و محل بازی کودکان استفاده شوند چرا که پس از مدتی فرش بعلت پاخور زیاد تیره و آسیب میبیند و در این موقعیت ها عمر زیادی ندارد و بهتر است در اتاق کار و کتابخانه یا فضایی که رفت و آمد کمتری دارد ، استفاده شود.
_ برای اتاق و محل بازی کودکات بهتر است از فرش هایی باا الگوهای هندسی تکرار شونده و طرح های کارتونی زیبا و شلوغ استفاده کنید جرا که باعث میشود کثیفی فرش چندان به چشم نیاید  و همچنین در چنین مواقعی از فرش های فانتزی یا ابعاد کوچک استفاده کنید که شست و شوی آنها راحت و سریع باشد.
_ خیلی ها برای فضای آشپزخانه قالیچه های بلند در طول آشپزخانه به جهت راهنمای ورود تا مطبخ را ترجیح میدهند که رنگی تیره داشته باشد تا در زمان کوتاه کثیفی فرش نمایان نشود . اما این امری کاملا سلیقه ای است . فرض کنید آشپزخانه ای با پارکت روشن و لوازم آشپزخانه سیلور یا سفید دارید در این صورت مسلما ترجیح میدهید از فرش کرم رنگ و حتی رنگهای شاد در آشپزخانه خود استفاده کنید تا فضا را برای خاطر شما امن تر و شاداب تر جلوه دهد.
نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات

*نام و نام خانوادگی :
عنوان مطلب :
*نظر شما :
ادامه

راههای ارتباطی ما

دفتر مرکزی و کارخانه : کاشان ، شهرک صنعتی راوند ، خیابان دهم شرقی
تلفن تماس :09137875373-09139228521
دفتر فروش : تهران ، نارمک ، خیابان مدائن
تلفن تماس : 02177738447
مشاوره و سفارش : 09137875373 - 09139228521
پست الکترونیک : [email protected]

ارتباط با کارشناسان ما